Jsem asi jedním z mála v České republice, kdo má tu čest zároveň (někdy skoro doslova!) používat jak PDA E-TEN Glofiish X500 a novou Nokii N95. Připadám si schizofrenně, působí mi to bolesti v oblasti břicha, ale zatím jsem nedokázal jeden z těch dvou přestat používat. A níže vysvětlím proč.
O E-TEN Glofiish X500 jsem psal v článku E-TEN Glofiish X500 aneb jak jsem vybíral MDA a rozebíral jsem v něm i důvody toho, proč jsem vybral X500. O mém (ne)vztahu k Nokiím, o kterých jsem dlouho prohlašoval, že poslední dobrý kus byla Nokia 6310i a pak dlouho nic, mnozí ví. Tím, že jsem považoval PDA za něco, co je natolik flexibilní, že nechápu, jak někdo může koupit k podobnému účelu Nokii, která je svázána podivným systémem zvaným Symbian, jsem se také příliš netajil.
Nedávno (pár týdnů to bude) jsem se ale dostal ke kousku zvaném Nokia N95. To je ten, co má vysouvací displej (jedním směrem se odkyje klávesnice, druhým směrem je odkryto ovládání audio/video přehrávače). A musím hned na úvod říci, že po Nokii 6310i je to konečně Nokia, která stojí trochu za to a to je také důvod toho, že jsem kluky norský finský vzal na milost.
Vratím se zpět ke Glofiish X500 a po několika měsících používání bych rád věnoval pár řádků na to, co se mi na tomto kousku líbí a co mi vadí.
X500 – co se mi líbí
Nebudu se opakovat, již jsem kladné vlastnosti zmiňoval ve výše uvedeném článku. Wi-fi, tloušťka, lehkost, dobrý zvuk, většinou je i svižný atd.
Co musím ocenit a na co používám toto PDA skoro už jen výhradně, je GPS. A to ať už pro navigaci v autě, nebo při navigaci pro lovení keší. Pokud odmyslím občasné chyby v mapových podkladech (zvláštní je, že nejvíc chyb dělal, když jsme přepnuli hlasový výstup z ženský na chlapa :-), tak navigace by dostala jedničku s třemi hvězdičkami. Jinými slovy, navigace nemá chybu.
X500 – co se mi nelíbí
Naprostým propadákem je u X500 displej. Při umělém osvětlení nebo v šeru či ve tmě je vše v pořádku a i když je rozlišení 240×320 px, tak je docela ostrý. Běda ale tomu, kdo vytáhne PDA na denní světlo. Nepředpokládám, že by to způsobovala originální fólie, ale na denním světle nic na displeji neuvidíte. Prostě tragédie. Nemusí to být ani přímé slunce, stačí denní světlo a když není moc pod mrakem.
Dalším, ale už lépe řešitelným problémem, je ne úplně ideálním software pro správu a psaní SMS. Nepochopil jsem, proč tam E-TEN není schopen dát (když už tam nacpe plno jiných kravinek) nějaký vychytanější soft. Ale budiž. Stejný neduh lze nalézt i ve správci wireless připojení. Něco inteligentnějšího by se hodilo, ale stejně jako u SMS, lze to řešit nějakým upgradem nebo případně nahráním něčeho chytřejšího.
A nakonec fotoaparát. Dva megapixely jsou dneska fakt málo. A tak se fotoaparát v X500 moc použít nedá. Resp. dá, ale žádnou parádu s výslednými fotkami neuděláte a to nemluvím o videu.
Nokia N95 – co se mi líbí
Měl-li bych rozdělit na procenta, jak dlouho během dne používám X500 a jak dlouho N95, pak to bude asi tak 85 : 15 ve prospěch N95. Proč?
Odpověď je jednoduchá a možná i trochu směšná. Nokia se dá ovládat jednou rukou. Dlouhá léta jsem používal stylus (pero pro PDA) a nemohl jsem si ho vynachválit, zvláště ve spojení s rozpoznáváním psaného textu. Ano, má to něco do sebe.
Jenže. Potřebujete k tomu dvě ruce. V tomto směru Nokia (překvapivě) získává velké plus.
Dalším ne tak výrazným, ale v porovnání s X500, jasným plus, je fotoaparát. Pět megapixelů, a Carl Zeiss optika už dokáže udělat pěkné obrázky. Fotky jako z klasického foťáku to neudělá, ale je to velmi dobrý skok kupředu.
Nyní bych mohl věnovat celý článek ovládání Nokie. To každý zná, čili bylo by to zbytečné. Ale pro někoho, kdo léta používal PDA, je to příjemná změna. Cvak, klik, klik, šup, šup a je to.
Co mě na N95 překvapilo (příjemně), je zabudovaný webový prohlížeč. Některými funkcemi předčí i zabudovaný IE v PDA. Odkazuji na stránky www.n95.cz pro více informací. Škoda jen, že nejde (nebo jsem nepřišel jak na to) označit a uložit vybraný text a nebo ukládat certifikáty pro zabezpečené stránky. Na to, že je to mobilní telefon, to má prohlížeč opravdu éňo ňůňo. Chybí mu snad jen podpora flashe. Ale buď, snad v další generaci. Ukázka zmenšené fotky, ukázka originální velikosti.
Nechci tu N95 popisovat (více viz N95.cz), ten mobil jednoduše jde správným směrem. U kluků z Norska Finska by se dalo skoro zvolat NO KONEČNĚ!
Bohužel, ještě minimálně jednu generaci bude trvat, než se to k tomu ideálu ještě víc přiblíží.
Nokia N95 – co se mi nelíbí
Naprosto mě zklamala, rozčarovala a vůbec zkazila den GPS navigace. Jediný použitelný software pro Symbian – TomTom 6 – NEFUNGUJE se zabudovaným GPS modulem. Nevím, jestli je to víc chyba mobilu, nebo výrobce TomToma, to je mi jedno, ale když TomTom funguje s interní GPS na PDA, tak by měl i na N95. TomTom prostě stále požaduje zapojení externího GPS a z vysoka kašle na to, že N95 má vlastní GPS.
Budu tedy doufat, že třeba TomTom 7 bude umět využít i interní GPS a nebo možná časem najdu jiný srovnatelně kvalitní software.
Ostatní neduhy se spíše opět opírají o software, který se dá nahradit. Například vestavěný software pro správu úkolů a kalendář stojí za prd. Ale stejně to je i u PDA, kde výrobci (v případě PDA Microsoft) nechává dostatek prostoru pro třetí strany, aby přišly s něčím lepším. U Nokie (což je možná další neduh) je to horší v tom, že pro Symbian existuje nepoměrně méne dostupného software, než pro Windows Mobile.
Závěrem
Závěrem nic zvláštního. Jak X500, tak i N95 mají něco do sebe, oba mají něco, kvůli čemu bych je v jistých chvílích nejradši hodil do kanálu, ale oba mají také tolik kladných vlastností, že si ani jedno nedovolím. Navíc oba stojí víc, než dneska už kdejaký obyčejnější notebook.