Kniha desetiletí o networkingu: Nikdy nejez sám

Cesta k této knize začala před mnoha lety. Tento týden jsem ji dočetl a mám z toho pocit, jako když skončí dobrý film. Uspokojen, ale chtěl bych ještě! Následující řádky budou nejen o knize Nikdy nejez sám (autor Keith Ferrazzi, vydal Jan Melvil Publishing), ale také o mé cestě ke knize, o cestě s knihou i o tom, co s knihou zdánlivě nesouvisí.

Berte to jako netradiční recenzi s přesahem mimo knihu. Zasadit to do širšího kontextu mi totiž přijde velmi důležité pro pochopení, o čem je.

Bylo nebylo. Někdy před pěti lety jsem začal pozorovat rozdíl mezi mnou a jedním mým kolegou. Nebudu jmenovat, nemám od něj svolení :-). Kromě toho, že on je osobnostně naladěn jinak než já (je typickým sangvinikem oplývajícím otevřeností k ostatním lidem a prahnoucím po kontaktech, já jsem malancholicko-flegmatickým cholerikem, který si vystačí sám se svými myšlenkami a se svým vnitřním světem :-), tak přistupoval ke svému okolí a kontaktům jinak. Začal jsem přemýšlet, kde je ten jeho „svatý grál“, díky němuž má celkem rozsáhlou síť kontaktů.

Jak je možné, že se zná s tímhle a tamtím? Jak je možné, že přijde na setkání lidí a je okamžitě v družném hovoru s kdekým?

Po nějaké době jsem dospěl k tomu, že je to prostě tím, že kontakty vytváří a lidi propojuje. A to ne vždy s cílem svého vlastního prospěchu. Alespoň ne v krátkém horizontu.

Jakmile jsem si tohle uvědomil, začal jsem přemýšlet, jak si efektivně také budovat svou síť. Přemýšlel jsem, odkud na to jít a zda k tomu existují nějaké příručky. Neexistovaly, nebo jsem je nebyl schopen najít.

Slovo „síť“ může znít apriory pejorativně, protože  evokuje slovní spojení „uvízl v síti“, nebo  je „chycen“. V tomto kontextu ale chápejme „síť“ jako heterogenní množinu kontaktů.

Časový střih. Přenesme se do roku 2010. Myslím, že tehdy jsem objevil u Melvila knihu Nikdy nejez sám. Tehdy byla teprve ve fázi příprav, ale byl to ten okamžik, kdy se mi to celé propojilo.

Jasně, to je přesně ono! Tuhle knihu musím mít. To je ta správná kniha, o které přemýšlím roky!

Jestli jste si někdy říkali, proč se některé věci, které vás posunou dál, dějou právě teď, tak odpověď je jednoduchá. Dějou se přesně v tom okamžiku, kdy jste na ně připraveni. Tato kniha se ke mě tedy nemohla dostat o rok dříve, nebo o pět let dříve. Přišla just-in-time.

O čem je?

V recenzi se píše, že je o tom, jak budovat a rozvíjet pracovní vztahy. Ta kniha má ale mnohem větší přesah. Nebudete mi to věřit (ačkoliv někteří asi ano :-), četl jsem ji od léta 2011 a dočetl jsem ji až po půl roce. Pravda, mám dost dobrou výmluvu (dnes je našemu čumáčkovi už skoro půl roku :-), ale přesto mám radu:

Knihu „Nikdy nejez sám“ nečtěte, ale V.S.T.Ř.E.B.Á.V.E.J.T.E.!

Nedoporučuju ji přečíst jedním dechem za den, ale rozložit si ji na delší období. Vychutnávejte si každou Ferrazziho myšlenku, přemýšlejte o ní, prostě ji vstřebávejte. Vyplatí se to.

Ferrazzi v knize hovoří o tom, jak poznat lidi, jak jim porozumět. Jak se dostat k vlivným, jak s nimi udržovat kontakty a rozvíjet je. Přináší spoustu myšlenek, o kterých jsem 100% přesvědčen, že platí a fungují. A to nejen v pracovní rovině. Zároveň ale čerpá z úplně ryzího živočišného lidství. Nevím, jak to nazvat. Není to v žádném případě znásilnění nějakých obecných manažerských pouček typu (1) Napište Billu Gatesovi, (2) Napište mu znovu, (3) Napište jeho ženě, (4) Pokud vám neodpoví, pomluvte MS Windows na svém blogu.

Není třeba sepisovat obsah knížky. Ani vytrhávat myšlenky z kontextu. Chci vám pouze sdělit pocit, který mám.

Kdo se nechce setkávat s lidmi, kdo se nechce rozvíjet, kdo nechce rozvíjet svou síť kontaktů, ten nikdy nebude schopen mě, natož Ferrazziho pochopit. Ferrazzi popisuje tak trochu jiný svět. Svět kontaktů, osobních vazeb, přátelství a výzev. Keith Ferrazzi je jiný, žije jinak, než drtivá většina z nás. Zejména v oboru IT by asi působil jako marťan.

Ale ukazuje, že to jde. I on sám je důkazem toho, že „networkingovat“ může třeba i uklízečka. Vážně? Nezbláznil jsem se?  Jak může uklízečka na nějaké akci zaujmout? Bude vyprávět o nových technologiích v utírání podlahy? Ano! Cože? Ano! Ano! Ano!!! Na přednášku paní, co má ráda cídění podlahy, sleduje nové trendy v úklidových mopech a saponátech, na takovou přednášku bych šel! Říkáte si, že jsem se zbláznil? Ne! Myslím to naprosto vážně.

O čem myslíte, že je konference TEDx? Ha?! 🙂

Chcete-li se rozvíjet, chcete-li mít kolem sebe lidi, které chcete, musíte do své sítě něco vložit. I zde platí zákon zachování energie. Co do systému vložíte, to se vám vrátí. Ne dnes, ne zítra, ani pozítří. Třeba až za půl roku. Musíte být poctiví, upřímní a sví. A to je sakra těžký, když do vás od mala cpou celospolečensky ustálené principy a věty typu „Nikdy se nebav s cizími lidmi“ vás provází celé dětství.

Věta „Nebav se s cizími lidmi!“ je zlo!

Další naprosto fundamentální myšlenkou, pod kterou se podepíšu je, nutnost rozvíjení kontaktů s lidmi z různých oborů. Pokud chcete, aby síť čas od času generovala nějaké obchodní příležitosti, nesmíte se pachtit pouze v rybníce svého oboru. To je naprosto zásadní!

Jak prohlásil jeden účastník nedávného workshopu na téma networkingu:

Akce, kde se sejdou jen ajťáci je většinou zejména o znalostech. Kdežto tam, kde je zastoupeno více oborů, může lépe vznikat podhoubí k budoucí spolupráci.

Svatá dobroto. I tohle tvrdí Keith Ferrazzi.

Ono to asi fakt funguje, aneb náhody neexistují

Když jsem byl asi tak v půlce knihy, tam kde se pojednává o tom, že je dobré mít dobrý vztah s „lidskými HUBy“ (HUB = uzel), tak jsem narazil na skupinu ICA-poradci. To je volné sdružení profesionálů z mnoha oborů.

Zvu vás na workshop v rámci ICA. Napište mi, rád se tam s vámi potkám! ICA totiž dodržuje principy, které Keith Ferrazzi ve své knize popisuje. Neuvěřitelné propojení.

Přes další lidi tamtéž jsem se dostal k Honzovi M., který se networkingem v rámci koučování v oblasti emocionální inteligence zabývá.

Potkali jsme se a domluvili se na spolupráci. To, o čem jsme hovořili na cca šesti setkáních, přesně zapadalo do kontextu toho, o čem píše Keith Ferrazzi. O poznání sebe sama, o tom, že byste měli mít svou vlastní nosnou myšlenku, svůj brand. Měli byste mít definovaný cíl, kam směřujete, co chcete, jaké jsou vaše fundamentální principy. Ano, tušíte správně, i o tom je kniha Nikdy nejez sám.

Když jsme s Honzou skončili koučovací několikaměsíční kolečko a začetl jsem se opět do knihy, nemohl jsem vyjít z údivu.

Kruci! Vždyť o tomtéž píše i Keith Ferrazzi! Nejprve si musíte ujasnit a vnitřně vyladit to, co chcete aby z vás vyzařovalo. Pak teprve můžete být pro svou síť přínosem. Jak to, že aniž by Honza M. knihu četl, tak jsme dospěli k týmž závěrům? Proč? Odpověď už jistě znáte.

„Jako co chceš, aby tě ostatní vnímali? Co jsi? Co je tvoje přidaná hodnota? Co tě činí tím, čím čníš mezi ostatními? Chceš být vnímán jako ta pokroková uklízečka, o který se mluví nejen v jejím oboru ale i vně? Víš to? Víš co chceš? Víš co jsi? Ha?! “ Hluboké otázky, co? Zkuste si na ně ale také odpovědět! Teď hned. Moc to nejde, co? 🙂

Ano. Je to těžké. Kdo má pocit, že neustále někam těká, neví co by a stále se točí v kruhu, ten nikdy nebude na ostatní působit jako integritní vyrovnaná a zajímavá osobnost, která má co říct. Takový člověk bude špatně čitelný. Proces ponoření se do sebe sama, nalezení jádra, je nesmírně důležitý a dost zdlouhavý.

Máte pocit, že předchozí odstavce nejsou o networkingu? Jsou! A jak! Pokud nerozumíte o čem mluvím, pak zřejmě není tato kniha pro vás.

Ambasadorem knihy Nikdy nejez sám?

Skoro by to vypadalo, že mi Jan Melvil Publishing platí za propagaci. Ani náhodou. Knížku s sebou nosím posledních X měsíců téměř neustále. A je-li příležitost, mluvím o ní a doporučuju dál. Tam, kde vidím smysl se o ní zmínit.

Můj zájem o tuto knihu, která je protkána životními osudy autora, časem logicky poklesne. Ale myšlenky v ní obsažené jsou natolik univerzální a všeobecně platné, že těžko může zapadnout úplně.

Jak pro mě bylo na začátku prvního desetiletí 7 návyků vůdčích osobností zjevením, je pro mě tahle Ferrazziho kniha zjevením začátku druhého desetiletí.

Nabízím dvě knihy zadarmo

Pokud jste dočetli až sem, zřejmě vás téma zajímá. Od Jan Melvil Publishing mám nastřádané dva přísliby na dvě knihy zdarma. Jednu za drobnou pomoc s jejich eShopem a druhou za (tuto) recenzi (kterou bych napsal tak jako tak, viz tweet).

Rozhodl jsem se, že věnuju dva exempláře této knihy prvním dvěma zájemcům, kteří se mi ozvou a které jsem neměl ještě tu čest osobně poznat. Podmínkou je pouze to, že knihu předám osobně – u kafe, oběda nebo na akci ICA.

 

Přeji příjemný zážitek při čtení a třeba někdy na viděnou.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar