Konstruktivní kritika

K tomuto příspěvku mě inspirovala nejedna pozitivní zkušenost s „konstruktivní kritikou“.

Znáte to. Něco uděláte a i když to ještě není úplně dokonalé, tak to vypustíte do světa, aby se to samo otestovalo v praxi a přineslo to nějakou zpětnou vazbu. Taková zpětná vazba může být zjednodušeně dvojího typu: destruktivní a konstruktivní.

Kritika destruktivní, jak už samo vyplývá, působí negativně na jakýkoliv další rozvoj jak autora, tak i díla, které vytvořil. Možná často slyšíte: „to je úplně na ho..o“, „to nikdy nebude fungovat“ apod. Taková kritika vyvolává negativní re-akci v podobě výpadů „tak si to udělej sám, když jsi tak chytrej“ nebo „já na to kašlu„. Dlouhodobé působení takovéhoto přístupu může způsobit oběma stranám i trvalé následky. (snížení výkonu, osobní rozepře nad blbostmi apod.)

Přitom je to tak jednoduché, stačí říci: „no, já vím, že jsi si s tím dal takovou práci, ale myslím si, že to nebude fungovat„. Tím se dostáváme k druhému typu kritiky – ke konstruktivní. Ta nevyvolává re-akci, ale pozitivní akci. Pro autora čehokoliv (nebo pracovníka, kamaráda) není nic lepšího, než konstruktivní kritika. Pokud je taková kritika míněna s úmyslem dosáhnout nějakého ideálního stavu a je to spíše dialog, než diktátorské mentorování. V takovém případě je člověk mnohem více motivován a pozitivně naladěn k dalšímu zlepšování.

Cílem konstruktivní kritiky je především snaha o dosáhnutí optimálního výsledku, zlepšení stavu a zvýšení motivace.

Aktualizace po 16 letech

Ano, tento článek, viz výše, původně vznikl v roce 2003. Kromě pár drobností ho považuju za platný i dnes.

Na druhou stranu, od té doby se toho také moc změnilo. Zejména na poli přístupu k práci. A to nejen na poli e-commerce a vývoje aplikací, digitálních produktů.

Tak třeba tohle:

  • Zcela normální je agilní vývoj – to je přímo živná půda pro konstruktivní kritiku
  • Mnoho projektů se spouští ve fázi pilotu nebo PoC (Proof of Concept), do kterých se už v rané fázi zapojují uživatelé, kteří mají tak možnost spoluvytvářet výsledný produkt (krásný příklad je třeba blabu.com)
  • 3D tisk umožňuje prototipovat produkt dřív, než se začne se sériovou výrobou
  • Obecně se k realizaci (zejména) služeb přistupuje otevřeněji a demokratičtěji, než před těmi 16 lety

Tipy:

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar