Dvojnásobný konverzní poměr s Pay-Per-Call

Když se řekne reklamní kampaň na internetu, každý si zřejmě vybaví inzeráty (bannery, textovou inzerci apod.), které lákají ke kliknutí. U nás se například již nějaký čas rozpíná společnost eTarget, která nabízí PPCk (Pay Per Click) systém pro zadávání reklamních kampaní. Inzerent platí za jednotlivá kliknutí na inzerát „přiměřenou“ a většinou „vyobchodovanou“ cenu. Komu se zdá býti PPCk málo osobní, jistě přivítá nový směr internetové reklamy s prvky tradiční reklamy – Pay Per Call (PPCa). Před několika měsíci se tu o PPCa zvedla vlna zájmu, pak to utichlo, takže jistě neuškodí, když se k tomuto tématu ještě jednou vrátím, neb považuji tento nápad za velmi dobrý.

S PPCa přišla loni společnost Ingenio a svou technologii poskytla vyhledávacímu serveru FindWhat. U nás se zatím tato novinka, pokud vím, ještě neobjevila, nicméně princip fungování by mohl velmi pozitivně naladit ty, kteří neradi píšou emaily, vyplňují webové dotazníky a mají raději osobní kontakt. Ostatně, jak prohlásil Michael Kerans z FindWhat, která je jedním z partnerů Ingenia, že technologie PPCa je „sweet spot between online and offline advertising„, jistě na tom něco bude.

Jak Pay Per Call funguje?

Cílení je podobné jako u standardní PPCk reklamy. Například v případě uvedeného FindWhat se cílí podle kategorie, nikoliv podle klíčových slov, ale myslím, že by obecně jakémukoliv cílení reklamního sdělení (tedy klíčová slova, geologická poloha apod.) by snad nemělo nic stát v cestě.

Po tuto část je vše stejné jako u klasické internetové reklamy. Reklamní sdělení však neobsahuje možnost kliknutí na stránku inzerenta, ale naopak uvádí číslo na bezplatnou telefonní linku. Toto číslo je generováno systémem Ingenio a když pak klient zavolá na toto číslo, automaticky je přesměrován na telefonní číslo inzerenta.

Jak inzerent pozná, že se jedná o telefonát vyvolaný reklamou PPCa?

Před tím, než se spojí telefonní hovor mezi inzerentem a (budoucím) klientem, vyslechne si inzerent krátké hlášení „toto je PPCa volání …„. Má tedy přesnou představu o tom, kolik lidí zavolalo na základě tohoto inzerátu.

Jak inzerent platí?

Inzerent platí jednak za:

– pozici inzerátu ve výpisu ostatních (tedy klasika)
– dále platí jen v případě, že dojde k uskutečnění hovoru
– v případě FindWhat platí inzerent za jeden hovor od 2 do 15 USD za prních 10 minut hovoru

Klient tedy neplatí nic, vše jde na vrub inzerenta.

Vyplatí se to?

Ja jsem psal na začátku, u nás to ještě nefunguje, leč i z cen uvedených v předchozím odstavci je jasné, že PPCa je dražší, než PPCk. Tudíž je reálné riziko, že o to nebudou mít inzerenti moc zájem.

Jenže – Kevin Ryan, který prováděl porovnání PPCk a PPCa zjistil, že PPCa vykazuje dvojnásobný konverzní poměr, než PPCk. Navíc PPCa se hodí spíše pro dražší zboží (auta, nemovitosti apod.), takže prostor pro využití tu jistě je.

A vyplatí se to u nás?!

Zatím těžko říci. Lidi u nás neumí pořádně využít (a pochopit) ani PPCk. Otázkou je, zda pochopí tohle. Na druhou stranu je nutné říci, že něco jako telefonní kontakt si internetem málo zasažená většina dokáže lépe představit, než nějaké „imaginární“ klikání a placení za něco, co může dělat i robot (clicks fraud).

Poznámka na závěr: Trochu neobratně jsem zde použil zkratky PPCk pro Pay Per Click a PPCa pro Pay Per Call, ale pokud by se to mělo ujmout, měl by se na to ujmout lepší název. Kevin Ryan navrhuje Pay for Human Interaction.

Navrhuji Pay Per Voice (PPV), nebo přesněji a jednodušeji Pay Per Phonecall (PPP).

[Zdroj: Search Engine Watch]

Související články:

FAQ Ingenio
Pay-Per-Call: A New Avenue for Search Marketers

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar