Chcete zlepšit své pozice ve vyhledávačích a nevíte, kde začít? Pomoci by vám mohlo následujích 10 nezbytných kroků, které je nutné provést nejen při zakládání nového webu. Clint Dixon v sekci Google Optimalization na SeoChatu uvádí 10 jednoduchých, ale o to důležitejších tipů, jak získat 10 tisíc návštěvníků děnně během jednoho roku. Pravidla to nejsou v žádném případě převratná, ale zaujala mě lehkost, s jakou byl článek napsán a jeho srozumitelnost. Proto jsem se rozhodl je zde zmínit a doplnit je svým komentářem.
Můžeme polemizovat s tím, proč si Clint vybral zrovna 10 tisíc návštěvníků, proč ne 100 tisíc, nebo 2 tisíce, každopádně, jak sám píše, závisí to na produktu či službě, kterou nabízíte. Velmi důležité je také to, na jakou cílovou skupinu se zaměřujete a na jakém teritoriu chcete působit.
Ale to nejdůležitější leží jinde. Naprosto klíčové je, jaký profit nárust návštěvníků přinese. Pokud totiž nepřinese ani korunu navíc, pak nárůst návštěvníků znamená jen a pouze ztrátu času (v tom lepším případě) a nebo i vyhozené peníze.
Následujících 10 tipů by se dalo nazvat také 10 SEO tipů pro úspěšný web, ale nechci je přeceňovat, není to ani tak o SEO (Search Engine Optimalization), jako spíše o selském rozumu. Dejme tomu, že zde uvádím nejhrubší vrstvu, kterou můžete dále bod po bodu rozpitvávat.
Nyní tedy již slíbený výtah, který jsem si dovolil doplnit citacemi z uvedeného článku.
10. Obsah
Říká se, že Obsah je král, ale Odkazování je královna, já bych ale zůstal jen u toho obsahu a plně souhlasím s Clintem, že obsah je to nejdůležitější. Královna bez krále je jako krk bez hlavy.
„Google loves content, so you can never have too much content.“
9. Jméno domény
Neustále se vedou spory o tom, jestli mít vejménu domény klíčové slovo nebo ne. Clint naprosto správně říká: „Your brand is your image„. Z čehož vyplývá: nelze-li zvolit doménu s klíčovým slovem (slovy), které charakterizuje váš business, raději zvolte zapamatovatelnou adresu a klíčová slova vkládejte do adresářové struktury webu.
8. Hosting
Záležitost hostingu mnoho lidí v souvislosti se SEO, moc neřeší. Prostě stránky někam dají a pak až teprve zjišťují, co jde a co nejde. A to je samozřejmě špatně. Nejlepší je, když máte dost peněz na vlastní server, na kterém si můžete nastavit co se vám zlíbí, ale ne vždy to jde, že?
O to důležitější je důsledný výběr hostingu, který vycohí vašim potřebám (pozor na reakční dobu zákaznické podpory – ta je velmi důležitá) a pravidelné zálohování. Zde platí jediné: zálohovat, zálohovat, zálohovat a být paranoidní.
Poznámka: Nespoléhal bych jen na zálohování hostingové společnosti. 😉 Co je doma, to se počítá.
7. Architektura a systém
Clint řeší, zda zvolit pro web Unix či Windows. Podle mého je to úplně jedno, záleží hlavně na tom, s jakým systémem jste více kamarádi.
Daleko důležitější je architektura webu. Musí být jasná, přímá a srozumitelná. Musí vybízet k akci. Pokud všech 100 lidí, kteří přijdou na váš web, zůstane na hlavní stránce a neproklikne se někam dál, máte n2kde něco špatně.
6. Design a použitelnost
Rychlost, přehlednost a příjemný design. Žádný flash, není-li to nutné. S obrázky zacházejte jako se zlatem. Jsou sice krásné, ale velmi těžké a příliš zatíží velikost vaší stránky. Mnohdy zbytečně.
„Google loves speed! … Your website must also load this quickly for your users …“. Optimalizujte rychlost, je-li obsah dynamicky generovaný, používejte cache, hledejte slabá místa. Roboti vyhledávačů i uživatelé to ocení.
Použití kaskádových stylů (CSS) není už jen doporučení, ale naprostá nutnost.
5. Obsah
Už zase obsah? Ano, proč se nepoklonit králi ještě jednou? Volně přeloženo, „pište, pište, pište, až se z vás bude kouřit“. Zjišťujte, co zajímá vaše návštěvníky či potencionální návštěvníky a pište, jako byste mluvili s kamarádem. Na hantýrku z vašeho oboru není nikdo zvědavý, potažmo jí nikdo nerozumí.
Nezapomeňte na KECy. Ne, neradím vám, abyste psali blbosti. KEC je zkratka pro „Keyword Enriched Content„. Jinými slovy, obsah, který obsahuje klíčová slova. Nezapomínejte, že čtenáři internetu nečtou, ale těkají očima a potřebují záchytné body. Vytvořte jim jich pár právě zvýrazněním klíčových slov či frází.
4. Optimalizace
Přirozená, nebo základní optimalizace pro vyhledávače není nic těžkého ani namáhavého. Optimalizujte. Všímejte si nadpisů, odkazů, title stránky, meta tagů, popisků obrázků. O SEO optimalizaci bylo popsáno stohy papíru a moře megabajtů elektronického textu (namátkou blogy). Pro internet optimalizujete, na internetu hledejte informace.
3. Umístit vše najednou
Máte-li vyrobené stránky a splňují-li všechny předešlé kroky, umístěte je na server či na hosting, který jste si vybrali. Otestujte odkazy, navigaci, chování, rychlost. Nastavte vše potřebné (robots.txt, mod_rewrite, .htaccess, doby vypšení cache dynamicky generovaných stránek apod.) a testujte, testujte, testujte.
Dejte si pozor na redakční systémy a jejich výstupy. Málokterý dokáže produkovat validní kód. Zejména, používá-li systém více lidí a mají-li k dispozici wysiwyg editor, který si s validitou hlavu neláme, je nutné výstupy čistit.
Jakmile vše funguje, můžete se pustit do registrací stránek do katalogů. Spuštěním webu práce nekončí, ale naopak vše začíná nanovo. Musíte optimalizovat, testovat, zkoušet.
2. Monitorování a analýza
Dvě základní aktivity: sledování chování návštěvníků pomocí analýzy logů a monitorování pozic webu ve vyhledávačích na vaše klíčová slova. Existuje spousta nástrojů (v čechách například WordTracker pro sledování pozic), které vám s tím pomohou.
Když jsem připodobnil krále (obsah) k hlavě, se kterou otáčí královna (linkování), přidal bych ještě jeden termín. Analýza a monitorování je mozek toho všeho. Bez mozku nevíte, kam má král (pomocí královny) hlavu otočit.
1. Obsah každý den
Evergreenem tohoto desatera je obsah. Že je v tomto případě důležitější král, než královna (dámy prominou), jasně říká tato věta:
„A page of good keyword optimized content will do more for you than five links from Google PR6 websites„.
Internet je o popularitě. Čím více popularity pro svůj web získáte, tím vyšší máte šanci dostat váš web ve výsledcích vyhledávačů na vyšší pozice.
A nemohu neskončit jinak, než citací Clinta Dixona:
„Oh, and did I mention to add a page of content a day?“ 😉
(Zdroj: SeoChat – Top 10 Steps To 10,000 Visitors Daily In A Year)