Je zajímavé, že ač mnoho let používám notebook, nikdy jsem žádný nevlastnil. Začínal jsem s nějakým podivným celeronem, který měl baterku ve vyklápěcím držadle. Pak jsem plynule přešel na stroje značky Fujitsu Siemens Lifebook, které jsem vystřídal celkem tři. Ne snad proto, že by se mi nelíbily, ale bohužel jsem musel dvakrát sponzorovat zloděje. Další v řadě je ACER TM6464 WLMi. Ten, jak se dá tušit, vlastně taky svým způsobem nevlastním, i když přeneseně ho vlastně vlastním (ne, fakt už víc tajemný být nemůžu :-).
Výběr mi trval něco přes měsíc. Začal jsem samozřejmě tím, že jsem si stanovil cenový strop. Pak jsem hledal vhodné typy, které by se k tomuto stroji více či méně blížily (odspodu) a zjišťoval, zda vyhovují mým představám.
Jedním z několika významných kritérií byla uhlopříčka displeje a rozlišení. To mi přišlo skoro tak stejně důležité, jako velikost, disku, paměti atd. Potřebuji ho mít jak na cesty, tak i na práci na stole. Proto jsem si zhruba 14 dní pohrával s myšlenkou, že půjdu do 17 palců. Když jsem ho ale pak viděl naživo, tak jsem začal couvat. Notebook se 17kou není určen pro běžné nošení.
Vrátil jsem se tedy na uhlopříčku 15,4 a hledal stroje s vyšší rozlišením, než 1280×800. Mimochodem, dalším významným kritériem (ač leckdo může kroutit hlavou) je klávesnice. Musí mít velký Enter.
Po oblízání a ošahávání si notebooků v různých Datartech a Electroworldech jsem zúžil výber na tři kousky:
– HP Pavilion
– ASUS V1J
– ACER TravelMate řady 6460
HP Pavilion vypadl kvůli rozlišení a lesklosti displeje. Ač je designově povedený a cenově přijatelný, na parametry prohrál.
Dalším horkým kandidátem byl ASUS V1J. Krásný kousek, který měl na první pohled vše, co by měl mít a ještě mnoho navíc. Diskvalifikovala ho však konečná cena, která byla nad mým limitem a (!) modely, které jsou zrovna v ČR (v rozporu s obrázky a se specifikací daného šasi), měly jen jednořádkový Enter.
Z uvedeného zúženého výběru vypadl Acer, který jsem do té doby trochu přehlížel. Ale, pak jsem se začetl do parametrů a jednak cenově se vešel těsně do limitu a ač jsem nepožadoval další speciální funkce, Acer je drze přibalil.
Základní parametry, díky kterým to u mě vyhrál:
- displej 1650 x 1050 pixlů
- velikost displeje 15,4"
- 1 GB RAM
- vhodné rozložení kláves
- čtečka paměťových karet
- 120 GB disk
- poměrně lehký
A teď třešničky na dortu, které jsem nepožadoval, ale jako bonus dostal:
- kamera
- snímač otisku prstů
- TPM chip (umožňujě vyšší zabezpečení dat, hw šifrování apod.)
- čtečka SmartCard + 2 karty přibalené (pochopil jsem to tak, že tohle je už pro vyložené paranoiky … )
A nakonec "užitečné" věci, které jsou ale spíš k pousmání:
- cosi proti ukradení (po aktivaci "toho něčeho" se aktivuje pohybová ochrana, takže když někdo hne s notebookem, tak ten začne pískat – je to něco podobnýho jako u auta) – neumím si představit, že to proti krádeži nějak pomohlo, ale asi to je u Aceru pěkné marketingové lákadlo 🙂
- cosi na ochranu disku (manuál píše, že když notebook zaregistruje pohyb určitého typu /pád/, tak se automaticky zaparkujou hlavy disku) – tohle jsem zatím nezkoušel (a zkoušet raději nebudu)
- SmartCard – tohle je něco, co asi nikdy nepoužiju – nedovedu si představit, že budu k nabootování potřebovat strkat do notebooku nějakou kartu – co když ji zapomenu? Vlastní prst na odemčení windowsů s sebou většinou nosím, takže další ochranu snad nepotřebuju.
Závěrem
Zatím ho používám pár dnů a jsem spokojen. Jediné, co mi trochu vadí, je mírně se pohupující pravá část klávesnice. Vzhledem k tomu, že levá strana to nedělá, řekl bych, že to není standardní chování a budu si to muset vyříkat se servisem. Nicméně je to tak nepatrné, že se na to dá velmi rychle zvyknout.
Jinak, obraz, výkon, hluk (resp. tichost), či komunikace s okolím je na pro mě velmi přijatelné úrovni, na žádný problém jsem nenarazil a tak mohu prohlásit, že volba to byla více než vynikající.