Doplnění hodnocení webů vybraných PR agentur

V posledním čísle týdeníku Marketing a Media vyšel článek o hodnocení webů vybraných PR agentur působících na území ČR. Výsledek je neuspokojivý, neboť se zdá, že většina ze zkoumaných webů PR agentur nebere Internet moc vážně. Do článku jsem přispěl také troškou do mlýna. Autor zmíněného článku ale nakonec vybral jen část mého příspěvku, proto si dovolím uvést celý text. Nehodnotil jsem obsah, ačkoliv se ukázalo, že ani po obsahové stránce na tom nejsou PR agentury moc dobře.

AMI Communications – www.amic.cz (2)

Stránky AMI Communications patří z hlediska přehlednosti k těm lepším webům z uvedených PR agentur. Díky horizontálnímu menu se v nich návštěvník ihned zorientuje a pokud ví, co hledá, dokáže se poměrně rychle dostat k tomu, co potřebuje.
Z hlediska struktury, stavby zdrojového kódu webu a použitých prvků je zde znát, že původní stránky vznikly již skoro před pěti lety a od té doby se vlastně vůbec nezměnily. (pohled na 5 let staré stránky nabízí služba archive.org – http://web.archive.org/web/20020305204434/www.amic.cz/info/z01.php).

Z toho plynou některé prohřešky proti přístupnosti resp. absence prvků, které jsou dnes již standardní součástí každého dobrého webu – za mnohé jmenujme například použití tabulek pro vytvoření rozvržení stránek (tzv. tabulkový layout), nemožnost zvětšení textu, neexistence vyhledávání, použití obrázků pro textové informace apod.

B.I.G. Prague – www.big.cz (3)

Stránkám společnosti B.I.G. Prague z hlediska struktury a přehlednosti není mnoho k vytknutí. Z hlavního horizontálního menu se návštěvník dostane tam kam potřebuje. Horší je to z pohledu použité technologie. Web www.big.cz existuje ve dvou provedeních a bohužel obě jsou pro návštěvníka z hlediska přístupnosti velmi nevhodné.

První variantou je FLASH, což je technologie, která je sice efektní, ale pro většinu uživatelů těžko „stravitelná“. Takové stránky jednak nelze prohlížet na alternativních prohlížečích, které nepodporují flash (např. v PDA zařízeních), dále není možné zjistit a např. emailem poslat kolegovi adresu nějaké podstránky v rámci webu, nelze nastavit velikost písma, tisknout atd. O tom, že takové stránky ani nezaindexují vyhledávače (tedy je obtížné se k nim přes vyhledávač dostat) se snad ani nezmiňuji. Společnost provozující takovéto stránky se zbytečně připravuje o potenciální návštěvníky, přicházející přes vyhledávače.

Návštěvník má možnost se přepnout do HTML verze stránek, které jsou oproti flashi přístupnější, ale využívají tzv. rámy. Ty jsou dnes již silně nedoporučované pro jakýkoliv veřejný informační web a z hlediska přístupnosti a použití webu jsou naprosto nevhodné.

Na stránkách dále chybí vyhledávání, není možné nastavit velikost písma a určitě by se hodila i mapa webu.

Ogilvy PR – www.ogilvypr.cz (3)

Na stránkách společnosti Ogilvy je už na první pohled zřejmé, že vznikly hodně dávno – dokládá to i pohled do historie a stejně jako u AMI Communications se už několik let nezměnily (viz http://web.archive.org/web/20011204104704/ogilvypr.cz/www/ogilvy_cz.nsf/cz_o_pr?OpenFrameSet). Z toho částečně plynou i neduhy. Použití rámů, neexistence vyhledávání, použití tabulek pro definování layoutu stránek, textové odkazy formou obrázků atd. Z hlediska navigace také neoplývají přílišnou přehledností.

Webové stránky www.ogilvypr.cz nejsou příliš obsáhlé, čtenář si může přečíst jen několik málo základních informací. Autoři stránek zřejmě předpokládají, že je každý musí znát a nebo spoléhají, že se návštěvník přesune raději na stránky skupiny OgilvyPR (www.ogilvypr.com), které jsou, mimochodem, o několik řádů kvalitnější, obsahově pestřejší a více odpovídají současným trendům.

AC&C PR – www.accpr.cz (2)

Webové stránky AC&C PR začínají rozcestníkem, kde si může návštěvník zvolit anglickou či českou verzi. Dále je přesměrován na poměrně přehledné webové stránky, které na první pohled vypadají docela moderně. Již na druhý pohled ale zjišťujeme, že i zde lze nalézt nespočet prohřešků proti dobře přístupnému webu. Prvním a snad tím nejzásadnějším je poněkud nesmyslené použití technologie flash pro zobrazení. Opět záležitost, která může komplikovat navigaci. Ovšem druhá úroveň menu je nepochopitelně umístěna na konci stránky- na místě, kde obvykle bývají odkazy na kontakty a další pomocné a spíše servisní informace.

Nepřekvapuje, že pro rozvržení jsou použity tabulky, tedy technologie, která je dnes pro tento účel už „out“.

I zde by se hodilo vyhledávání, mapa webu, pro novinky by se dal přidat RSS kanál (umožňuje zájemce prakticky okamžitě informovat o nově zařazené novince), písmo si nemohou lidé s horším zrakem zvětšit.

Ewing Public Relations – www.ewingpr.cz (1)

Na stránkách společnosti Ewing Public Relations je vidět snaha o vytvoření přehledných a graficky zajímavých stránek. Struktura stránek je přehledná, přičemž na hlavní horizontální menu navazuje vertikální menu druhé úrovně. Návštěvník si tedy velmi rychle udělá představu o celé struktuře webu. Vnitřní kód stránek již využívá moderních trendů pro stavbu webových stránek, layout stránek je definován CSS styly, nikoliv pomocí tabulek.

Vytknout se dá snad jen velikost použitého písma, bez možnosti zvětšení. Dále opět neexistence vyhledávání a mapy webu. Na stránkách lze nalézt i tiskové zprávy klientů agentury, ale chybí zde RSS kanál či jiný způsob, jak umožnit zájemcům získávat aktuální tiskové zprávy.

Bizon & Rose – www.bisonrose.cz (1)

Webové stránky společnosti Bizon & Rose jsou graficky velmi povedené, jsou přehledné, dobře přístupné a platí pro ně zhruba totéž, co pro stránky společnosti Ewing Public Relations, není jim moc co vytknout. Využítí CSS stylů, čistota kódu a viditelná snaha o optimalizaci pro vyhledávače řadí tyto stránky mezi ty nejlepší z hodnocených stránek. Najdeme zde i mapu webu, bohužel chybí opět vyhledávání.

Kladně lze hodnotit i možnost zobrazit si u každého článku i zjednodušenou verzi pro tisk, což by mělo patřit mezi standardní prvky webových stránek, ale ve většině případů se na tuto funkci často zapomíná.

MMD – www.mmdcee.cz (3)

V době zjišťování (středa 18.1.2006) nebyly stránky funkční.

GCI Praha – www.gci.cz (3)

Stejně jako někteří ostatní, i GCI Praha vsadili na stránky využívající rámy. Z hlediska přístupnosti nevhodná technologie, jmenujme některé z mnoha nevýhod rámů: obtížné (a pro laika prakticky neproveditelné) zjištění adresy konkrétní stránky v rámci webu, nevhodné pro vyhledávače, nepřístupné z prohlížečů, které nepodporují rámy (PDA, hlasové čtečky) atd.

Ovládání webu je poměrně přehledné a intuitivní (hlavní horizontální menu s dalším horizontálním podmenu), v pravé části aktuality. Stránky obsahují dokonce vyhledávání i mapu webu.

Pokud by autoři stránek opustili rámy a přešli kompletně na beztabulkový layout (použitím CSS), mohli bychom označit tyto stránky za velmi dobré.

Donath Burston-Masteller – www.dbm.cz (2)

Návštěvník těchto stránek může mít alespoň ze začátku oprávněný pocit, že se trochu ztrácí. Úvodní stránka www.dbm.cz slouží jako rozcestník k dalším podstránkám. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby však graficky i uspořádáním spolu vůbec nesouvisely. Rozcestníkové úvodní stránky nejsou obecně na překážku, ale zde se jedná o úplný krok vedle.

Zapomene-li mi na úvodní rozcestník a soustředíme-li se jen na stránky samotné, po krátké době zjistíme, že na hlavní horizontální menu navazuje sekundární vertikální menu. To je přístup, který se běžně používá, takže by neměl mít návštěvník velké problémy s orientací. A pokud snad zabloudí, může využít Mapu stránek. Celkově jsou stránky povedené, pro vyhledávače i návštěvníky dobře přístupné.

Stránkám lze vytknout vnitřní kód (layout definovaný pomocí tabulek, nikoliv CSS) a neexistenci vyhledávání. Malé bezvýznamné plus dostávají autoři za možnost zvětšit si písmo a přítomnost tiskové verze.

MediaTrust Communications – www.mediatrust.cz (3)

Autoři webových stránek MediaTrust Communications sázejí hodně na efekt. Než se návštěvník dostane k samotným stránkám, musí přeskočit dvě animace, přičemž v rámci druhé si volí jazykovou mutaci. Samotné stránky jsou vytvořené pomocí technologie FLASH a není možné přepnout ani na zjednodušenou HTML verzi. I zde platí stejná negativa, jako u FLASH verze stránek společnosti B.I.G. Prague.

Fleishman-Hillard – www.fleishman-hillard.cz (2)

Z hlediska struktury, není stránkám www.fleishman-hillard.cz moc co vytýkat. Jsou přehledné a návštěvník vždy ví, kde se nachází a jaké má možnosti. Svým rozsahem se řadí spíše mezi ty malé s několika základními informacemi. Bohužel tu chybí vyhledávání a/nebo mapa webu. Ale na druhou stranu, těch informací je zde tak málo, že to snad ani není potřeba.

Mezi hlavní nedostatky lze zařadit opět tabulkový layout, textové informace v provedení obrázků, nemožnost zvětšení textu a neexistující základní optimalizace pro vyhledávače.

Shrnutí

Stránky můžeme rozdělit do třech kategorií (viz čísla výše) :

1) Pouze o stránkách společností Ewing Public Relations a Bizon & Rose můžeme prohlásit, že jsou to moderní weby, které jsou přístupné, přehledné a využívající moderní prvky pro tvorbu webů. Jistě by se u nich dalo nalézt několik drobných chyb, ale celkově jsou velmi povedené.

2) Druhou kategorií jsou stránky, které nejsou z hlediska struktury či přístupnosti špatné, ale využívají dnes již nepoužívaný tabulkový layout. Jsou to většinou stránky, které byly vytvořené již před mnoha lety a tehdy určitě pařili mezi ty lepší. Od té doby, ale neprošly významnější přestavbou a inovací. Stačí tedy, aby se jednotlivé společnosti zamysleli na tím, zda by nebylo vhodné stránkám provést facelift a doplnit je standardními prvky, mezi něž patří: tisková verze, mapa webu, vyhledávání, přizpůsobení pro alternativní prohlížeče, optimalizace pro vyhledávače.

3) Třetí kategorii bychom mohli nazvat – smazat a znovu. Jednotlivé společnosti provozují stránky, které nejenže neodpovídají současným trendům a požadavkům na přístupné weby, ale používají technologie, které nejsou pro tento typ prezentací vůbec vhodné (rámy a FLASH). Jedinou možností, jak to napravit je, začít znovu.

Celkový dojem z uvedených stránek je takový, že až na několik výjimek, se zdá, že se majitelé stránek o ně moc nestarají a nebo nepovažují internet za jeden z důležitých komunikačních kanálů. Což je u tohoto typu společností velmi na pováženou.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar