Patrně skoro každý, kdo se zajímá o operační systémy trochu více než sekretářka, která píše celou roční agendu do jednoho wordovského dokumentu, vyčítá Billovi Gatesovi monopol zejména v oblasti softwaru. Ale on se samozřejmě nezabývá jen svou firmou Microsoft, ale má i jiné zájmy. Jedním z mnoha je i „sbírání“ fotografií.
Bill Gates založil v roce 1989 fotografický archív Corbis.com, který dnes čítá k 60 miliónům fotografií. To je slušné číslo, že?
Ale samozřejmě k těm nejcennějším a nejstarším fotografiím se dostal tím, že koupil jiný obrovský archív.
Jedná se o Bettmannův fotografický archív, který obsahuje přes 11 milionů historických fotografií, diapozitivů, negativů i papírových kopií.
Otto Bettmann, knihovník a sběratel utekl v roce 1935 před nacisty do New Yorku, kde se usadil a začal prodávat fotografie tamnějším deníkům. V roce 1938 jich měl už 35 tisíc. Na fotografiích lze nalézt jak známé osobnosti, tak i zločince, umění, vynálezy nebo scény z kažodenního života.
A protože má Bettmannova sbírka nevyčíslitelnou hodnotu a v původních prostorách v New Yourku tamní prostředí moc fotografiím neprospívalo, přesunul Gates sbírku do bývalého podzemního dolu v Pensylvánii. Tam jsou ideální podmínky, díky teplotě mínus 20 stupňů a 35% vlhkosti. Navíc jsou fotografie v hermetických obalech. Dobrý počin, že? Vydrží tam mnoho set let v nezměněném stavu.
Problém je v tom, že se k těmto fotografiím těžko dostanete. Takže badatelé, vědci a novináři hořekují, že jim to stížilo badatelskou práci. Naštěstí se postupně fotografie digitalizují a je k nim přístup na Corbis.com.
Pokud ale chcete fotografie použít a mít je bez vodoznaku, musíte zaplatit. Šedesát miliónů fotografií – to už je slušný byznys, že?
Billa Gatese nezbývá než obdivovat. Má za ušima a ví, kde hledat dobrý obchod. I když to opět hraničí s monopolem.
[Zdroj: 100+1 ZZ 2/2004]