Tak nám krize doputovala už i mezi e-shopy. Ne snad proto, že by po houfech krachovaly, děje se spíše opak, ale tahle krize se projevila patrně na jejich závadnosti. Tento fakt opět odhalila Česká obchodní inspekce (ČOI) a ve své tiskové zprávě uvedla, že v 77 % kontrolovaných e-shopech nalezla nějaký problém.
Čili po zobecnění by to mohlo znamenat, že pokud nakupujete alespoň ve dvou e-shopech, minimálně jeden z nich je nějak závadný. Mohlo by to také znamenat, že vzhledem k tomu, že loni to bylo „jen" 70 % vadných e-shopů (viz článek), tak letos jsme na tom ještě hůře. Jenže problém je v tom, že oba výstupy jsou po obecné interpretaci na hraně poplašné zprávy, která souvisí s realitou zřejmě pramálo. Z originální zprávy ČOI se čtenář dozví, že kontrola proběhla alespoň u jednoho obchodu, který nabízí obuv a že celkem bylo zkontrolováno letos už přes 100 subjektů. Ale třeba to, jak byly e-shopy vybírány, se ze zprávy už nedozvíme. Tím spíše, že výběr může mít přímý vliv na výsledek.
Ostatně původní zpráva ČOI je vůbec docela povedená, skoro až v cimrmanovském střihu: „V jednom případě byla doručena obuv s jakostními závadami, na které podnikatel zákazníka předem neupozornil. Konkrétně na jednom půlpáru textilní obuvi byly skvrny, stažené šití zvrásnilo vnitřní část obuvi a byl dodán tzv. nepár – tj. každá bota byla jiné velikosti. Dodaný pár nebyl označen materiálovým složením v hlavních částech."
Kdybych byl ČOI já a udělal bych kontrolu ve dvou vzorcích, kde jsem nakupoval v posledních 14 dnech, pak by procento závadnosti dosáhlo 100 %. Není třeba to zde dále rozvádět, o některých prohřešcích už bylo psáno (viz jiná glosa Lesk a bída českých e-shopů). V odlehčeném duchu bych ale ještě zůstal. Protože alespoň jeden černý puntík se dá najít v každém e-shopu, nabízím pro lepší orientaci a snad snížení míry překvapení při procházení a nakupování v e-shopech, malý výkladový slovník vybraných pojmů užívaných v e-shopech.
Pokračování na Lupě.