Přišla vám nevyžádaná pošta nabízející nějaké výrobky či služby? Je to od firmy podnikající v Čechách? Chcete si stěžovat? Pokud ano, můžete jednoduše na ÚOOÚ.
Úřad pro Ochranu Osobních Údajů má na svých stránkách jednoduchý formulář, kterým lze pohodlně nahlásit stížnost na obdržený SPAM (resp. nevyžádané obchodní sdělení) a jeho původce. Je to zřejmě reakce na nově schválený zákon č. 480/2004 – o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů.
Uživatel má možnost rychle, přehledně a pohodlně udat SPAMMERA. To se hodí, protože vymýšlet znění stížnosti je obvykle největší pruda a zároveň na straně ÚOOÚ budou dostávat stížnosti v unifikovaném tvaru.
Antispamový formulář obsahuje kromě základních informací a kontaktu na stěžovatele, také pole pro vložení důkazních materiálů. Kromě obsahu emailu (v případě, že SPAM přišel emailem) je také do formuláře vhodné vložit komplet hlavičku emailu. Tím se samozřejmě nemyslí ty 3 řádky, které obvykle vidíte u příchozího emailu (From, To, Subject), ale opravdu header emailu.
Jak se k hlavičce dostat?
– v Outlooku: v detailu emailové zprávy kliknete na Zobrazit -> Možnosti a v otevřeném okně dole v části s posuvnou lištou uvidíte kód, který lze zkopírovat do formuláře.
– v Open WebMailu: je to ještě jednodušší – v detailu zprávy máte vpravo nahoře odkaz „Celé záhlaví“. Po kliknutí se objeví v horní části emailu celá hlavička.
– Email.Seznam.cz: zde je to také velmi jednoduché. V záhlaví emailu je odkaz Zobrazit kompletní hlavičku.
V ostatních mailových klientech a webových rozhraních to bude podobné. Kompletní hlavička emailu je hodně důležitá pro případné další vystopování vyníka. Prozradí server, ze kterého se email posílá a další důležité informace.
Oznámit stížnost na spammera lze i v případě, dostanete-li nevyžádanou MMS, SMS, fax nebo telefonem, formulář s tím počítá. Ačkoliv nechápu, proč je tam i ten telefon, když Zákon se o ničem takovém nezmiňuje a dle Přemysla Součka z HN se zákon nevztahuje na „… přímý telemarketink, prováděný živou osobou„
Jakmile dorazí stížnost na ÚOOÚ, má úřad povinnost se jím zabývat a poslat stěžovateli vyrozumění o výsledku.
„Úřad je povinen podání posoudit dle obsahu a v návaznosti na to učinit další kroky vedoucí k dozorovým, nápravným a sankčním opatřením. Ten, kdo učinil podání, bude písemně informován o výsledku prověření podnětu, a to na jím uvedenou kontaktní adresu.“
Pokud stěžovatel požaduje finanční náhradu, nebo omluvu, od ÚOOÚ se ničeho nedočká, neboť:
„Pokud osoba, která obdržela nevyžádané obchodní sdělení, požaduje omluvu či finanční úhradu, je nutno upozornit, že v takovém případě je třeba se obrátit na soud, neboť Úřad není oprávněn rozhodovat o nárocích satisfakční povahy. Úřad není ani orgánem činným v trestním řízení.“
Co je v zákoně podstatné?
…
Šíření obchodních sdělení
§ 7
(1) Pokud fyzická nebo právnická osoba získá od svého zákazníka podrobnosti jeho elektronického kontaktu pro elektronickou poštu podle zvláštního právního předpisu,5) může tato fyzická či právnická osoba využít tyto podrobnosti elektronického kontaktu pro potřeby šíření obchodních sdělení pouze za předpokladu, že zákazník dal předem prokazatelný souhlas k takovémuto využití svého elektronického kontaktu a má jasnou a zřetelnou možnost jednoduchým způsobem, zdarma nebo na účet této fyzické nebo právnické osoby, odmítnout souhlas s takovýmto využitím svého elektronického kontaktu i při zasílání každé jednotlivé zprávy.
(2) Nejde-li o případ podle odstavce 1, je elektronické prostředky zakázáno použít pro šíření nevyžádaných obchodních sdělení; nevyžádané šíření obchodních sdělení není povoleno bez prokazatelného souhlasu adresáta.
(3) Zaslání elektronické pošty za účelem šíření obchodního sdělení je zakázáno, pokud
- tato není zřetelně a jasně označena jako obchodní sdělení,
- skrývá nebo utajuje totožnost odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečňuje, nebo
- je zaslána bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.
…
Správní delikty
§ 11
(1) Právnické osobě, která
- používá elektronické prostředky k šíření nevyžádaných obchodních sdělení,
- využila podrobnosti elektronického kontaktu pro elektronickou poštu podle zvláštního právního předpisu5) a neposkytla svému zákazníkovi možnost jasně, zřetelně, jednoduchým způsobem, zdarma nebo na její účet udělit či odmítnout souhlas s využitím jeho elektronického kontaktu pro potřeby šíření obchodních sdělení při zaslání každé jednotlivé zprávy,
- šířila obchodní sdělení bez prokazatelného souhlasu adresáta,
- pro účely šíření obchodních sdělení zaslala elektronickou poštu, která nebyla jasně a zřetelně označena jako obchodní sdělení,
- pro účely šíření obchodních sdělení zaslala elektronickou poštu, která skrývá identitu odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečnila,
- pro účely šíření obchodních sdělení zaslala elektronickou poštu, která utajuje identitu odesílatele, jehož jménem se komunikace uskutečnila, nebo
- pro účely šíření obchodních sdělení zaslala elektronickou poštu, která uvádí neplatnou adresu, na niž by adresát mohl odeslat žádost o ukončení takové komunikace,
se uloží pokuta do výše 10 000 000 Kč.