Jak by vypadalo těžení kryptoměn, kdyby s tím přišel už Cimrman. Jistě poznáte, že se jedná o variaci na část semináře ze hry Lijavec. Text jest určen zejména pro fundamentální znalce Cimrmana a těžaře v jedné osobě.
Ta úžasná část semináře ze hry Lijavec v podání Pavla Vondrušky (dále jako Pavel Š.) by v době „kryptotěžební“ vypadala nějak takto:
…
Pavel B.: Stanislav Pospíšil, který měl to štěstí, že nedávno navštívil osobně to místo, kde Cimrman na sklonku života žil a kde těžil, takže by nám mohl říci, jak to tam dneska vypadá.
Tak to je jen tak pro představu, jaký okruh otázek jsme schopni zodpovídat. Tak vy jste, pravda, trochu v nevýhodě, že jste to dolování ještě nezkusili. Už teď vás ale jistě napadá řada otázek. Často se zájemci ptají, já Vám trochu pomohu, „co je pravdy na tom, že se při tom dolování dají získat krypto-peníze?“ Je to pravda, jsou tu opravdové krypto-peníze, ale dolují se těžce. Nebo Vám prozradím, že to dolování se celé odehrává v grafických kartách. Cimrman to dokonce původně také nazval těžení. A já myslím, že těžení je takové zvláštní slovo, že řada zájemců o získání krypto-peněz třeba vůbec neví, co to takový těžení bylo? (prof. Šustr mu skočí do řeči)
Pavel Š. No tak to je konečně zajímavý dotaz.
Pavel B. Já si taky myslím…
Pavel Š. …je vidět, že tazatel má takovou zdravou filologickou zvědavost…tak já to zodpovím, ne?
Pavel B. On se nikdo neptal, ale…to nebudeme řešit.
Pavel Š.
Tak náš čtyřdílný slovník naučný toto heslo neobsahuje, také Ota mlčí. Zato Trávníček, ten je hustší,… co se týká počtu hesel. Tak v Trávníčkovi najdeme sice stručné, ale zato myslím si, že postačující vysvětlení. Je tam psáno: „v původním významu znamená těžení činnost těžařů dolující suroviny, v přeneseném významu znamená totéž slovo těžení kryptoměn těžařem.“
Vnucuje se teď jistě otázka proč máme pro pojem získání krypto-peněz stejné pojmenování jako pro pojem těžení surovin. Já myslím, že na odpověď přijdete sami.
Zkuste si představit takový těžební stroj. Základní deska, často jen herní, položená v rigu někde při okraji prašné místnosti, o něco menší než je tento sálek. Bez jakékoliv klimatizace. A v té desce připojené jen tak nějaké grafické karty, plno kabelů kolem, těch karet třeba tři…šest…no někdy i dvanáct grafických karet. A teď si přátelé představte, že se všechny ty karty pustí na plný výkon. A taková grafická karta…nesmíte si ji idealizovat, že jo. To nebylo jako třeba, já nevím, tady grafická karta od Intelu. Myslím, která se do základní desky integruje, nebo do procesoru, má základní ovladače a stačí tak na kancelářskou práci. Takovým grafickým kartám se o strojích na těžení ani nesnilo. Ty pravé karty mají vážení přátelé vlastní grafické čipy. Já nevím jestli víte dobře, co to taková těžební grafická karta je. Ono když Vám řeknu, že to je karta s jedním nebo dvěma větráky, tak to ještě tak zle ještě nevypadá. Teď si přestavte, co se s takovou kratou stane, když jede na plný kotel, když nemá vodní chazení, která udělá miliardy výpočtů za minutu…v prachu, vedru. Grafická karta, která se pochopitelně zahřívá…
Pavel B. Pane profesore, jenom jestli už neodbíháte od otázky, kdyby jste byl tak hodný. Já myslím, že to těžení jste už vysvětlil dostatečně, abychom tu diskusi nerozbíhali příliš do šířky, myslím, že by to stačilo.
Pavel Š. No né, ono to tam topí.
Pavel B. Já vím, no.
Pavel Š. Přes noc.
Pavel B. Ano. Děkuji…
Pavel Š. A nevětrá se tam…
Pavel B. Děkuji…
Pavel Š. A to si ještě ty grafické karty musíte vynásobit počtem rigů, abyste dostal počet karet, které v té místnosti běží.
Pavel B. Děkuji profesoru Šustrovi. Diskuse…
Pavel Š. Ono se to bagatelizuje, ta problematika toho topení…
Pavel B. …myslím…
Pavel Š. Já bych vás tam poslal, pane kolego.
Pavel B. Diskuse se nám…
Pavel Š. Na jednu noc.
Pavel B. Eště bude?…
Pavel Š. Viděl byste.
Pavel B. Diskuse se nám…
Pavel Š. Ona by vás přešla chuť …
Pavel B. …ale!
Pavel Š. …na těžení.