Tento týden to bylo hodně o tématech, které se běžně v mainstreamových médiích nepropírají. Cryptoměny, blockchain, ale taky digitální trendy pro rok 2017, některé dnes ještě hodně okrajové záležitosti, ale časem … kdo ví. Mimochodem, co má blockchain, který jsem tu už několikrát zmínil, společného s prací a work-hackingem? Dnes skoro nic, v budoucnu možná hodně. Čtěte dále.
Ale začneme zase jednou hardwarovou věcičkou, která vám sice práci neušetří, ale může způsobit na pracovišti mnoho kreativní radosti.
Line-us: Malá robotická kreslící ruka
Praktické použití mi není zatím moc jasné, ale jako hračka do kanceláře je to pěkný. Ve videu na Kickstarteru se mrkněte, co s tím zamýšlejí autoři.
Více v této Line-us kampani na Kickstarteru.
21 (ne)kritických postřehů z USA od Tomáše Hajzlera
Tenhle článek od Tomáše Hajzlera stojí za přečtení. Je to takový souhrn pocitů, jak z osobní, tak i pracovní roviny, které měl Tomáš na své cestě po USA. Obsahuje i hodně inspirace a dalších odkazů na zajímavé projekty nebo firmy.
Jak psát zprávy, na které vám lidé odpoví
Míša Mužíková pěkně o tom, jak psát emaily. Ne slušně, ale věcně. Stručně, k věci, strukturovaně a přehledně.
Ještě jednou Chronobank.io
Chronobank jsem už zmiňoval v minulém Digestu T06. Dnes ještě pro zvídavé připojuji 3 články se základními informacemi o Chronobank.io, kdyby to někoho zajímalo víc.
- Blockchain Project Brings Time-Based Cryptocurrency to Change the Labor Recruitment Industry
- ChronoBank launch website ahead of December Initial Coin Offering (ICO) and crowdfunding campaign
- CHRONOBANK LAUNCHES WEBSITE PROMOTING LABOR-BACKED CRYPTOCURRENCY
Ethereum – blockchain platforma
A že to s blockchainem vypadá na takovou menší revoluci dokládá i Ethereum.org. Není to úplná novinka, spíš se to až nyní trochu víc rozvíjí. Je to vlastně jakási decentralizovaná síť nebo platforma (zatím nevím, jak to jinak nazvat), díky které funguje třeba právě Chronobank.io.
Ve zkratce, volně přeložená definice:
Ethereum je celosvětová síť vzájemně propojených počítačů (uzlů), které provádějí a ověřují programy decentralizovaně bez nutnosti serveru, protože je vše provozováno v tisících „ethereum uzlech“ roztroušených po celém svět. Stručně řečeno, ethereum je globální počítač.
Pokračování v článku What is Ethereum.
Je to těžko uchopitelný, pochopitelný a jako z jiného světa? Ano. A jak jsem to pochopil já? Díky Ethereu si můžete postavit vlastní měnu typu Bitcoin, vlastní decentralizovanou síť na cokoliv. Koho to zajímá, určitě se podívejte na web Ethereum.org, nebo na galerii aplikací vytvořených třetími stranami v Ethereu – je to zajímavá všehochuť.
Update: V češtině jeden starší článek o Ethereu vyšel na serveru btctip.cz.
Webinář – Digitální trendy 2017
Filip Dřímalka v jeho 1,5 hodinový webinář o digitálních trendech 2017. Doporučuji si udělat čas na video a nebo mrknout alespoň na slajdy v tomto PDF. Možná tam neuvidíte nic nového, ale uvidíte to pěkně pokupě.
A na konec opět jeden twitter citát
Někdy je nejlepší řešení se prostě vyprdnout na řešení věcí a zkrátka to udělat.
Aneb, kdo nehraje, nevyhraje.
— Tomáš Sobel (@sobeltomas) February 14, 2017
Co je to Workhackerův digest?
Týden co týden sleduji a sbírám zajímavosti, nové myšlenky, životní i pracovní vylepšení (hacky) z oblasti efektivity práce a disrupce návyků, které vás mohou posunout. Cílem je, abych si nejen rozšířil obzory v oblastech, které mě zajímají, ale abych se k nim po týdnu vrátil a připomněl si je. A když už to dělám pro sebe, myslím si, že by to mohlo zajímat i vás.