Knihu Bushova válka od Boba Woodwarda (v originále Bush at war, doslovně tedy Bush ve válce) jsem přečetl snad jedním dechem. Přiznám se, že jsem jí koupil jako dárek k vánocům také proto, abych si ji mohl přečíst. A nezklamala mě. Četl jsem ji snad všude – cestou z práce, do práce, na záchodě, dokonce i za chůze, v posteli. Teď mě mrzí, že už jsem ji dočetl.
Kniha pojednává o dnech těsně před 11.zářím 2001, o dnech bezprostředně po nich a zejména pak o přípravách americké administrativy na válku v Afghánistánu. Nešlo však o pohled obyčejných lidí, ale o pohled čistě mocenský. Kniha popisuje chování Bushovi administrativy v čele s Bushem samotným, Condi Riceovou (poradkyně pro vnitřní bezpečnost), Dona Rumsfelda, Collina Powella, Georga Teneta (ředitel CIA) a dalších vlivných lidí v USA. Bob Woodward představuje válečný kabinet v té snad nejvíce možné obnažené podobě. Prozrazuje názory, domněnky, pochybnosti členů kabinetu a ukazuje rozhodného i někdy váhajícího prezidenta Bushe jak vede zemi do války.
Vždy mě zajímalo, jak to tam „nahoře“ vlastně funguje. Jak probíhá proces rozhodování, jak probíhají jednání, jak se rozhoduje o velkých věcech. Jsou to záležitosti pro normálního člověka naprosto neuchopitelné a nepředstavitelné. Tahle kniha na mnohé otázky podává srozumitelnou odpověď.
Nebudu hodnotit to, zda měl Bush svolit a prosazovat válku v Afghánistánu, či nikoliv, zda je dobře, že si CIA kupovala afghánské velitele a bojovníky atd. Ale moc rád jsem si přečetl o pohledu na věc, kterou jsem já sám zažil, byť jen bohudík ze sdělovacích prostředků.
Je to vlastně literatura faktu a zároveň jakási historická učebnice. Co mě však poněkud mrazilo při čtení knihy, bylo, jak byl (je) Bush zapálen (až fanaticky) do vymícení teroru na celém světě hlava nehlava a použitím jakýchkoliv prostředků. Jak sám prohlašuje, je si jistý, že se narodil proto, aby vymýtil na celém světě terorismus a toto je jeho boží poslání. Všichni víme, že terorismus je něco špatného. Ale byl bych na pozoru před člověkem, který prohlašuje, že je předurčen k tomu, aby vymýtil ze světa zlo a používá nástroje zla.
Nicméně, od Boba Woodwarda vyšlo v dubnu 2004 pokračování této skvělé knihy, bohužel zatím bez překladu. Jedná se o knihu Plan of Attack, kterou vydalo v USA nakladatelství Simon & Schuster a bude pojednávat o přípravách tažení na Irák. Už se těším, až se objeví v překladu i u nás.