Končím a začínám

Rád se pochlubím s tím, že končím se starou verzí publikačního systému a začínám směle používat fungl novou. Po mnoha měsících dřiny, odříkání a víkendových přesčasů spatřila světlo světa nová verze publikačního systému Atrium. Tedy, alespoň, mohu-li mluvit za tento blog a považuji-li jakousi beta již za novou verzi. 🙂 Když jsem spouštěl novou verzi tohoto blogu v nové grafice a na předchozím Atriu 1.0 (viz. Nová verze Hlava.net je tu), slíbil jsem, že o Atriu něco prozradím.

Mezitím se ale začalo pracovat na 2.0, která je po stránce komplexnosti, provedení i uživatelského komfortu úplně někde jinde, tak jsem tento svůj závazek tehdy odložil. Nyní se k němu chystám vrátit, protože už je co ukazovat. Vpravo je vidět nové logo. Autorem nejen loga, ale i designu uživatelského rozhraní je Richard Axell.

Popis nového Atria si nechám na příště, dneska jen stručtě shrnu, na čem všem už tento blog běžel. Btw, při sepisování tohoto výčtu jsem vysledoval přímou úměru, mezi mým vztahem k programování a systémem, na kterém tento blog běžel.

1. Předělaný guestbook

Úplně první verze blogu Hlava.net vznikla tak, že jsem upravil guestbook, který jsem měl na starých statických stránkách. Bylo to jednoduché rozhraní a komentáře k článkům, které jsem tehdy spustil jako jeden z prvních blogů u nás, byly vlastně jen články vkládané čtenáři. Podíl programátorské činnosti 100 %.

2. PUMA

Druhou verzi blogu Hlava.net jsem rozběhl na publikačním systému PUMA, který byl upravenou verzí nějakého CMS systému šířeného pod licencí GPL. Dodnes ho pro některé jednodušší weby používám, neboť má vlastnosti, které jiné systémy nemají. Je jednoduchý a je zdarma (navíc pod GPL). Zde už byl můj podíl programování menší a v některých věcech už mi pomáhali kolegové.

3. Atrium 1.0

Na začátku jsem psal o Atriu 1.0. Ve skutečnosti to byla verze 0.9x. Hlavní je, že tohle už je systém, který byl postaven na zelené louce a byl vytvořen tak, jak jsme chtěli. Do vínku jsme mu dali vlastnosti, které jen tak nějaký profesionální systém nemá. Filosofie vycházela z mnohaletých zkušeností s publikačními systémy, kdy jsem si uvědomil, že potřebujeme systém, který bude ještě více univerzální, než ty nejuniverzálnější systémy, ale zároveň bude uživatelsky použitelný s vysokou mírou standardizace a s prakticky neomezenou rozšiřitelností. Podíl mé programátorské práce se zde snížil na malé procento, naopak vzrostly jiné složky.
V tomto případě už se jednalo o komára (tento web) a kanón (Atrium). Neboť nebylo v mých silách, abych využil všech jeho vlastností.

4. Atrium 2.0

Současná verze se jmenuje Atrium 1.9.9 (neptejte se mě proč :-). Konečná verze 2.0 už je ale na spadnutí. Podíl mé programátorské práce je už úplná nula a úroveň výsledku je minimálně o 100 % vyšší, než v předchozím případě. To asi o něčem svědčí.

Místo kanónu tu mám na toho komára už takovou konvenční raketu středního doletu.

Nové Atrium 2.0, resp. administrační rozhraní, je prošpikováno AJAXem, oproti 1.0 má zcela přepracované řízení uživatelských práv a je významně zrychlené. Jedinečnou vlastností je naprostá flexibilita jak ve struktuře databáze, tak v chování výsledného webu. Ještě jsem se nesetkal s něčím, co by na Atriu nešlo postavit. Ostatně, za své hovoří zhruba dvacítka webů či webových aplikací, kde je verze 1.0 či 2.0 nasazená.

Na "dvojce" momentálně běží Euroskop.cz a Hlava.net. Začátkem února přibude další.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar