Tento článek 10 Steps to Starting a Side Business While Working a Full-Time Job je zajímavý nejen tím, že ukazuje cestu těm, kteří chodí denně do práce, v hlavě mají miliardu nápadů na projekty, které by chtěli dělat, ale nedělají. Zároveň je přínosný ale i pro start-upy, firmy i jednotlivce, kteří se už do nějakého projektu pustili. A protože mě zaujal, nabízím vám následující volný překlad hlavních tezí, doplněný o vlastní poznámky.
1. Zavažte se sami sobě
Hecněte se, omezte aktivity, které jsou neproduktivní (sledování přihlouplých seriálů, hraní ještě hloupějších her) a pusťte se do něčeho.
2. Zamyslete se, v čem jste silní a co vás zajímá
Já bych doporučil začít tím zájmem. Musíte mít v sobě silné „Proč“, abyste vytrvali v tom, co chcete dělat. Tohle říká nejedna příručka a knížka. Jenže těžko se to plní. Takže prostě: sedněte si třeba každý pátek odpoledne do kavárny a jen tak volně přemýšlejte, co by vás naplňovalo. Zapisujte si to. Věnujte tomu klidně dva měsíce, to je jedno.
Každý projekt děláte na začátku s nasazením, zápalem a odhodláním. Ale pokud vaše odpověď na to „Proč to chci dělat“ nestojí na pevných nohou, tak jakmile nastanou těžké časy ve vašem projektu (a ony přijdou), tak to musíte udržet svým „Proč“.
3. Ověřte si obchodní dopad své myšlenky
Bude o to, co chcete dělat, zájem? Chce to někdo? Bude za to chtít někdo zaplatit? Zkuste to u sebe. U svého okolí. Ale nepouštějte se na moc dlouhou myšlenkovou pouť. Fantazie je v tomto případě většinou pestřejší a optimističtější, než realita.
Jason Fried (Basecamp): “The only answers that matter are dollars spent. People answer when they pay for something. That’s the only answer that really matters.”
4. Vytvořte konkurenční výhodu
Mno jo, no. To je taky lehce řekne. Pokud nevíte (a je téměř jisté, že nevíte), zkuste se vrátit k bodu 2. Z toho „Proč“ vám může leccos vyplynout. Často vznikají dobré nápady (s jasnou konkurenční výhodou) tak, že je to něco, co vám chybí a rádi byste to měli. Třeba jak Mixit.cz začali mixovat müsli.
5. Nastavte si měřitelné cíle
Cíl typu:
Chci pomáhat zlepšit propagaci autoservisů na internetu.
není cíl. To je možná přání. Co znamená zlepšit? Cíl musí být konkrétní a dostatečně detailní, abyste si mohli ověřit, že jste toho cíle dosáhli.
Takže to „beztvaré cosi“ výše uvedené lze konkretizovat:
Pomůžu 100 servisům zvýšit počet zákazníků o 10 %. Do roka a do dne.
Poznámka: Tohle je jen příklad. Prosím vás, servisům nepomáhejte, narazíte. Když už, tak radši tento byznys zkuste nějak disruptovat z vnějšku.
6. Udělejte si plán
Pro plán platí totéž, co pro cíle. Musí být měřitelný a dostatečně podrobný. Ale ne zas moc, abyste měli možnost ho průběžně modifikovat.
Řeknete si:
Ale já nevím, kam chci dojít…
OK. Tak se opět vracíme k bodu 2. Pomůže vám vaše silné Proč. Jste-li v bodě A, co má být podle vás v bodě B, C, D? Víte to? Doporučuji alespoň do jednoho bodu vašeho plánu zahrnout nějaké peníze. Fakturu, nebo přijatou platbu.
Plán není:
Chtěl bych nějakou mobilní aplikaci na rozšířenou realitu.
Plán je:
Dostanu živé lidi do 2035 na Mars.
7. Outsourcujte vaše slabé stránky
Tohle je tak trochu knížecí rada. Ale vemte to takhle. Víte-li Proč chcete dělat projekt, pro který jste se rozhodli a máte-li jasno v tom, jak by se v něm měli objevit nějaké peníze, tak pak si můžete dovolit někoho požádat o pomoc. Aby vám třeba řekl Jak cíle dosáhnout a pak si případně najmete někoho, kdo vám pomůže s realizací (třeba to naprogramuje). V opačném případě to nejde a dost často (téměř všichni) začínají tím, že si řeknou, Co chtějí, pak špekulují Jak to udělají a nakonec (nebo vůbec) se zajímají o to, Proč by to měli dělat a Proč by to mělo někoho zajímat.
8. Aktivně získávejte zpětnou vazbu
K tomu není co dodat. Děláte produkt nebo službu pro lidi a bez zpětné vazby to nejde. Tečka. Pokud si to budete pytlíkovat sami a ukájet se vlastním egem, jak to máte pěkně vymyšlený a jak to pěkně funguje, tak brzo skončíte.
9. Nekombinujte vaší novou vedlejší činnost s pracovními povinnostmi
Pozor na střet zájmů, mlčenlivost a vůbec dodržování fair přístupu ke svému zaměstnavateli. Pokud jste zaměstnání a děláte si nějaký vedlejší projekt. Tyto dva světy se vám nesmí protnout a nesmíte svou vedlejší činností ohrozit svého zaměstnavatele. Je to jednak zatím vaše jistota živobytí, ale taky pokud uděláte nějaký průser, může to ohrozit vaší pověst a váš budoucí byznys.
10. Dosáhněte kritického obratu, než dáte výpověď
Tohle je těžké. Zkusme to takto. Představte si, že váš projekt už běží, generuje nějaké peníze, ale vy stále nevíte, jestli je to dost na to, abyste to v zaměstnání ukončili a začali jste se věnovat svému projektu naplno. Hlavně máte nejistotu v tom, zda výsledky (obrat apod.) naroste přímo úměrně času, který tomu projektu budete moci věnovat navíc poté, co opustíte zaměstnání.
Jasně, pokud vám projekt generuje příjmy rovnající se nebo i výšší, než máte ve stávajícím zaměstnání, tak je to rozhodování lehčí. Ale, upřímně, o tom trochu pochybuju, že se vám podaří. Zřejmě to nějak bude fungovat, ale žádný terno to nebude. A co pak s tím? Buďte kreativní. Třeba se zkuste domluvit v zaměstnání na jiném úvazku (1/2, 2/3 apod.), zkuste přibrat někoho, kdo vám s projektem pomůže. Dáte mu sice část peněz, který vám projekt generuje, ale bude to třeba menší riziko, než přijít o stálý příjem v zaměstnání. Těch možností je vždy víc a vy se musíte řídit jednak fakty (kolik mi to vydělává), ale taky srdcem (vím Proč to dělám a věřím tomu).
Pozn.: Úvodní obrázek jsem si vypůjčil z tohoto článku, který pojednává o stejném tématu, takže tam můžete ve čtení směle pokračovat ;-).
Pingback: Workhackerův digest – T11 – Workhacker.cz