Pro budoucí generace: Rozběhnout WebDAV (Web Distributed Authoring and Versioning) na Windows 7 není tak jednoduché, jak se snaží autoři Windows naznačovat. K čemu WebDAV? Představte si, že chcete mít vaše soubory kdesi v cloudu, ale zároveň je používat lokálně a navíc nechcete používat synchronizační software typu GoodSync (mimochodem velice dobrý program). Pokud vzdálené úložiště podporuje WebDAV, lze se k těmto souborům (teoreticky) dostat jako k normálnímu disku. Jak? Ve Windows 7 se tomu musí trochu pomoct.
Reklamní disclaimer: Další postup budu ukazovat na příkladu Zimbra Collaboration Solution (patřící pod VMware), což je robustní groupware nabízející emaily, kontakty, kalendář a samozřejmě sdílení dokumentů. Myslím, že může směle konkurovat řešením typu Microsoft Exchange. Vím to, protože službu Zimbra v Neternity nabízíme (a používáme), v případě zájmu se dozvíte více na naší Zimbra microsite.
Postup, jak si nastavit sdílení dokumentů na Zimbra, není složitý, ale pokud vám budou stávkovat Windows 7, jak jsem naznačil v úvodu, mohl by se Vám následující návod hodit. Strávil jsem několik hodin googlení, než jsem ten správný postup chytil.
Na závěr bude ještě bonus – přístup k dokumentům z Android (obecně jakéhokoliv) telefonu.
Postup nastavení sdílení dokumentů v Zimbra na Windows 7
1) Vytvoření složky v Briefcase
Před tím, než začnete sdílet, bylo by fajn si vytvořit alespoň jednu složku, kterou nasdílíte. K této složce pak budete mít přístup nejen vy, ale též všichni, kterým v rámci skupiny přidělíte oprávnění.
– Klikněte v Zimbra na záložku Briefcase:
– Poté pravým tlačítkem klikněte vlevo na Briefcase a zvolte New folder. My jsme si vytvořili složky Obchod a Marketing.
– Následně klikněte pravým tlačítkem vlevo na nově vytvořenou složku a zvolte Share folder.
– Kromě toho, že zde můžete zvolit sdílení složky jiným užiatelům, je zde velice důležitá informace – adresa sdílené složky. Najdete ji dole v dialogovém okně. Není vidět celá, ale přes pravé tlačítko myši si ji můžete zkopírovat do clipboardu.
Adresa vypadá nějak takto: https://m.neternity.cz/home/info@neternity.cz/Briefcase/Obchod
Je to běžná webová stránka, která obsahuje všechny soubory, které máte v této složce. Samozřejme se k ní dostanete pouze zadáním jména a hesla, ale k tomu se ještě dostaneme.
Skládá se z:
– adresy serveru
– názvu emailového účtu, pod kterým je sdílená složka vytvořena
– cesty ke složce
2) Příprava Windows 7 na nastavení WebDAV složky
A nyní se dostáváme k základnímu kamennému úrazu. Windows 7 (i po aplikování service packů) mají tak nějak WebDAV napůl rozbitý. Jak je to ve Windows 8 jsem zatím nezjišťoval, ale je možné, že to bude obdobné. Ta porucha WebDAV se projevuje tak, že se nelze ke vzdálené WebDAV složce připojit. Jak jsem se dočetl kdesi, týká se to pouze těch WebDAV serverů, které neběží na Windows. (překvapivě 🙂
A co s tím tedy?
Mělo by stačit nainstalovat balíček, který opraví některé chyby, díky kterým se nepřipojíte.
Balíček řešící nefunkční WebDAV na Windows 7 je ke stažení zde.
3) Mezikrok č. 1 – běží služba WebClient?
Možnou příčinou, proč vám další krok nebude fungovat, je neběžící služba WebClient. Ta by se měla startovat automaticky po spuštění Windows.
Ne vždy tomu (prý) tak je, proto je potřeba to zkontrolovat, případně její automatické spouštění nastavit.
Nastavení automatického spouštění služby WebClient ve Windows 7
Projděte se tudy:
– Control panel
– Administrative Tool
– Services
– Zde najděte službu WebClient a ta by měla mít Startup Type = Automatic. Pokud ne, přes pravé tlačítko a v Properties změňte.
Poznámka: Pokud v Services vidíte, že WebClient neběží (tj. není Status = Started), lze službu spustit ručně:
– Spusťte cmd jako administrátor
– V konzoli zadejte net start webclient
4) Mezikrok č. 2 – úroveň zabezpečení
Nevím proč, ale píší to ve Wiki Zimbry. Pokud používáte komerční certifikát a k zimbře přistupujete přes https:// (což v případě Zimbry v Neternity tak je), je potřeba ještě zasáhnout do registrů.
Nastavte:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WebClient\Parameters\BasicAuthLevel
z hodnoty 1 na hodnotu 2.
5) Namapování WebDAV složky jako disku ve Windows 7
A teď přijde to hlavní.
Zobrazte si Tento počítač (Computer) a v něm klikněte na Map Network Drive.
V dialogovém okně vyberte písmeno disku, na který chcete přiřadit sdílenou složku (na obrázku např. S). Dále zaškrtněte obě volby Reconnect at logon a Connect using different credentials
Do pole Folder zadejte adresu sdílené složky.
Jak jsme si uvedli výše, adresa, kterou hlásí Zimbra, vypadá takto:
https://m.neternity.cz/home/info@neternity.cz/Briefcase/Obchod
Bohužel se ale ukázalo, že v našem případě je v adrese chyba.
Správně je: https://m.neternity.cz/dav/info@neternity.cz/Briefcase/Obchod
(místo /home/ tam má být /dav/)
Po kliknutí na tlačítko Finish by měly Windows požádat o zadání jména a hesla:
Zde zadáte přístupové údaje (email a heslo) do vaší emailové schránky (v případě, že vám složku nasdílel správce v rámci skupiny) a nebo přístupové údaje (email a heslo) do vaší emailové schránky, pokud si sdílíte dokumenty z vašeho emailového účtu.
HOTOVO. Nyní by vám měly Windows zobrazovat v disku, který jste si zvolili, přesně ten obsah, který máte ve sdílené složce na serveru.
Jak vypadá sdílená složka se soubory na mobilu
A bonus na závěr. K dokumentům lze přistupovat jak přes webové rozhraní (to je standard), tak z počítače, tak už asi nikoho nepřekvapí, že i z mobilního telefonu nebo tabletu.
Stačí si nainstalovat WebDAV klienta (funguje na iOS, Android i Windows 8), nastavit server, složku a přístupové údaje a můžete procházet dokumenty i z mobilu.
A takto to vypadá v Androidu prostřednictvím ES File Explorer, což je program nejen na administraci lokální složek a dokumentl v mobilu, ale též pro přístup k místní (LAN) síti z mobilu a též ke zmíněné WebDAV složce.
Pro srovnání, takto vypadají stejné soubory v Total Commanderu na Windows 7 po namapování složky jako disku T.