V červenci 2011 jsem psal v článku Mini housing – zkušenosti po pár měsících o speciální službě mini housingu, kterou jsme zkoušeli. Od té doby se leccost změnilo a tak je na čase informovat, jak to celé dopadlo a hlavně co se děje po převzetí servříku. Zároveň slibuju, že tímto článkem téma mini housingu opustím, neboť – jak se říká – opakovaný vtip není vtipem.
Jak jsem psal v závěru zmíněného článku, ukončení housingu proběhlo v půlce srpna. Nakonec to bylo téměř přesně podle plánu, housingová společnost (nebo spíš sám servřík) se totiž rozhodla ukončit housing vlastně v den, který již dříve označila za den D.
Jak jsem též zmínil, převzetí servřiku se nedalo přehlédnout ani přeslechnout. Housingová společnost to zvládla naprosto skvěle a to i přesto, že s podobným typem služby neměla dříve zkušenosti. Ano, ano. Tak vysokou mírou důvěry k housingovce jsem oplýval.
Ale teď hlavně o servříku. První hlavní identifikace byla, že má jeden konektůrek. Po nabootování a nahození všech systémů servříku nám technik obsluhující housingovou společnost oznámil, že je vše v pořádku a servřík prohlédl. Provedl běžnou diagnostiku, také změřil velikost a hmotnost (nechápu, proč to nevěděli před tím, ale budiž) a předal nám ho do správy. Tedy zatím jen částečné, vyhradil si totiž právo na servřík ještě dohlížet – tedy měli jsme takovou několikadenní SLA. Za pár desítek Kč / den.
Podstatné ovšem je, že se tímto okamžikem ze mě stal administrátor!
Bohužel nás ale ve škole neučili pracovat s tímto operačním systémem, navíc jsme k servříku nedostali manuál. A to ani v angličtině, jak bývá zvykem. Veškerá správa, maintenance a další úkony se tedy řídí pravidlem pokus omyl, nebo úplně běžnou selskou intuicí.
Co dalšího jsme o servříku zjistili?
- Jednou za čas je třeba ho zapojit, aby si mohl stáhnouát nějaká nová data
- Chybí mu jakékoliv kontrolky (zaplněnost disku, provozní teplota atd.)
- Také nemá tlačítka Power ON/OFF, Mute
- Má poměrně dobře provedený audio výstup (ten využívá pro komunikaci s okolím)
- Když je ve sleep mode, vypadá to, že probíhá aktualizace některých komponent operačního systému a firmwaru
- Zaplněnost disku řeší odkládáním nepotřebných dat na externí nosiče
- Většinou se sám přepíná do sleep mode
- Má pohybové čidlo – když se s ním naklání ze strany na stranu, deaktivuje se u něj crying mode a aktivuje se sleep mode
- Zdá se, že ještě při aktualizacích neupgradnul na takovou verzi, aby u něj fungoval správně cron – některé programy totiž spouští ve zcela nahodilých okamžicích
- Velice rád exportuje některé typy dat ve chvíli, kdy nemá k dispozici zálohovací zařízení
- Má krásně vydesignovaný displej, true color samozřejmě
Tak to jsou takové první postřehy.
Podle expertů na tento typ servříků prochází servřík prvních několik týdnů po odpojení od housingovky kontinuální konfigurací vnitřních obvodů. To má za následek časté přetížení servříku, které je doprovázeno přehráváním monotématických mp3 souborů na audio výstupu. Což jeho administrátora vede k tomu, že se poohlíží po záručním listě a uvažuje o tom, že servřík někam vrátí. Jenže, jak se ukazuje, není kam.
Nakonec ale když se podaří rozběhnout proces „FallingAsleep-4-3H„, který vede k uvedení do sleep módu, navíc pokud při tom servříka držíme na rukou, říkáme si, že ho ani nikam vracet nechceme. Je přeci náš!