Mini housing – zkušenosti po pár měsících

Na našem trhu je to celkem běžná služba, dokonce i hodně využívaná, proto jsme se rozhodli ji taky vyzkoušet. Jedná se o Mini housing. Objednal jsem si ho již v listopadu 2010 a tak je, myslím, na čase, podělit se o zkušenosti.

Parametry mini housingu

  • Objednání mini housingu lze pouze na dobu určitou, tedy je vhodný pouze pro časově omezené projekty
  • Není třeba mít vlastní server
  • Velikost serveru je omezena na 1U (ve výjimečných případech povolí 2U či 3U, ale musí se to nahlásit dopředu, v průběhu housingu není možné měnit)
  • Zpočátku je to zcela bez poplatků
  • Spojení mezi serverem a housingem je realizováno trojnásobným kabelem, spojení se světem je pouze bezdrátové
  • Instalace softwaru se provádí na začátku (je většinou též zdarma), pak už lze pouze drobně ovlivňovat charakteristiky (ale velmi omezeně) a vždy jen prostřednictvím housingové společnosti
  • Jednou za čas je možné požádat housing o zprostředkování video streamingu s pohledem na servřík

Jaké jsou zatím zkušenosti s Mini housingem

Začátek je docela v pohodě. Housingová společnost většinou přistupuje k zákazníkovi ve stylu rčení „když ptáčka lapají …„, takže instalace probíhá v příjemné a dalo by se i říci až rodinné atmosféře.

Některé housingové společnosti chtějí dopředu znát profil zákazníka a nějakou dobu před umístěním serveru uzavřít dohodu o spolupráci. Některé společnosti toto nevyžadují, nicméně pak se může stát, že to bude finančně mnohem náročnější. Hlavně později a zejména po ukončení housingu.

Po instalaci nějakou dobu trvá, než housingová společnost schválí housing. Zákazník je informován s menším či větším časovým odstupem. Je třeba se domluvit s housingem dopředu, aby pak nedošlo k nějakému nedorozumění.

Co je však drobná nevýhoda, že si nemůžete nadefinovat server úplně přesně tak, jak chcete. Je možné zvolit nějaké základní charakteristiky, ale housing vám do toho má tendenci trochu mluvit. Dokonce nějakou dobu ani neznáte značku serveru. O tom, že si můžete říct, že chcete server s nějakým speciálním konektorem, nebo naopak se zdířkou, si můžete nechat jenom zdát.

Když toto tak nějak pochopíte, server se po čase rozjede. S housingem si můžete domluvit pravidelné reporty, třeba jednou za měsíc, s informacemi o průběhu běhu serveru a jeho stavu.

První období (bývá to různé, obvykle 3 měsíce, kdy běží něco jako zkušební doba) se s housingem nedá moc bavit. Má výpadky konektivity směrem ven, pošlete-li dotaz, nebývá někdy zodpovězen vůbec a občas se dokonce stává, že vás zavalí spoustou spamu. A to někdy i ve zcela neočekávaných chvílích.

Po této zkušební době je s housingem už celkem rozumná řeč, server běží a vy se v zásadě nemusíte o nic starat. Vše zajistí housingovka. Pokud jste neuzavřeli s housingovkou dopředu Smlouvu o spolupráci, budete následně vyzváni k  tomu, abyste prohlásili, že zákazníkem jste právě vy a ne někdo jiný (soused, kamarád apod.). Je to běžná administrativa, která má na začátku ulehčit zahájení spolupráce.  Pokud máte s housingovkou smlouvu o spolupráci, nemusíte se nyní v zásadě o nic starat.

Problém ale nastává zhruba po půlroce, kdy vám housingová společnost oznámí, že nemá dostatek prostoru v racku a musí ho rozšířit. Pro vás to sice nic zásadního neznamená, ale je vám divné, jak je  možné, že ještě před pár měsíci tam  prostor byl a teď najednou ne. Vysvětluje se to tím, že (a to je princip Mini housingu) jak běží doba housingu, tak je třeba posilovat a rozšiřovat servřík, který se tedy po čase do dedikovaného prostoru prostě nevejde. Nemějte obavy, prý je to u Mini housingu takto běžné. A nezkoušejte se pídit po tom, proč se už na začátku nededikovalo více místa … některé věci jsou prostě tak.

Jak jsem zmínil na začátku, Mini housing je možné si objednat pouze na omezený čas. Většinou je to na cca 3/4 roku. Není to moc, ale víc vám housingová společnost nepovolí. A to ani za příplatek. Fakt ne.

A co po skončení Mini housingu?

Jakmile skončí Mini housing, ve většině případů se vám servřík umístí do vlastní správy. Už sice není možné prodloužit housing, ale je možné (dokonce obvyklé), že si housingová společnost vyhradí právo se  o servřík nadále starat. Většinou pak s vámi více či méně spolupracuje a koordinuje správu serveru, ale ten už není umístěn v housingové společnosti.

Na další správu serveru po skončení doby housingu je též celkem běžné, že housingová společnost poskytuje SLA s velmi krátkými reakčními dobami. Obvykle to bývají maximálně minuty, někdy dokonce i méně.

Náš Mini housing poběží ještě cca 4-6 týdnů. Přesné datum ukončení Mini housingu není dopředu většinou stanoveno (plán je, ale závisí to na mnoha okolnostech). Jakmile se housingovka (závisí to tedy zejména na servříku) rozhodne Mini housing ukončit, budete informováni jako první a pozváni k převzetí servříku. Což se prý nedá přehlídnout ani přeslechnout.

Ale do této fáze ukončení housingu jsme zatím nedošli, takže si musíme ještě pár týdnů počkat, pak uvidíme. Každopádně se už těšíme. 🙂

 

PS: Ti z vás, kdo jste dočetli až sem a stále si myslíte, že jsem psal o skutečných serverech a skutečné housingové společnosti, zkuste se na to podívat ještě třeba trochu jinak.

PPS: A teď už nemůže nikdo brblat, že jsme neinformovali o tom, že budeme 3. 🙂

PPPS: Text inspirován a schválen housingovou společností.

Leave a comment

Stáhněte si eBook - Jak začít s automatizací obchodních procesů
This is default text for notification bar